Teraz jest Wt, 25 wrz 2018, 18:42

Strefa czasowa: UTC + 1

Strona 1 z 1 [ Posty: 8 ] 

Polowanie na Cienie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Polowanie na Cienie
PostNapisane: Pt, 14 gru 2007, 16:45 
Mistrz Gry

Najdrożsi!

Jest Grudzień. Czas radości i prezentów, uśmiechania się do siebie i słuchania w kółko tych samych melodii z dzwoneczkami...
Dla mnie to miesiąc szczególny tym bardziej, że to miesiąc urodzin mojej żony i moich – więc i okazji do świętowania o dwie więcej...

Do tego wydarzenia szykowałem sobie grunt już dłuższą chwilkę... Chciałbym zatem ogłosić

Świąteczny Konkurs

W kilkunastu postach napisanych przeze mnie dotychczas (przez kilka miesięcy) i – prawdopodobnie w kilku kolejnych, które powstaną do Wigilii – czyli 24.12.2007 umieszczone zostały przeze mnie nawiązania, odnośniki i cytaty z... innych miejsc – filmów, książek, sztuk, telewizji.
Zadanie wszystkich chętnych do udziału polegać będzie na wytropieniu tych wtyczek i miejsc, z których pochodzą.
Listę proszę przysłać do mnie na PW.

Osoba, która odnajdzie najwięcej tropów otrzyma Nagrodę Niespodziankę oraz 200PD dla rozwoju swojego bohatera.
Dwie kolejne osoby otrzymają po 100 PD.

Szukać możecie zacząć już – we wszystkich wątkach... Przysyłać rozwiązania – od 25.12. 2007 do 05.01.2008.
Rozstrzygnięcie konkursu zamieszczę najdalej 10.01.2008.

Witam,

jedyne uściślenia to:

1 - szukajcie tylko w moich postach;
2 - szukajcie tylko w wątkach fabularnych;
3 - szukajcie w postach sprzed 25.12.2007;

Pamiętajcie, że nie szukacie jedynie dosłownych CYTATÓW . Szukacie nazw, nazwisk, a nawet scen ;)
Ja bawiłem się świetnie ukrywając tropy. Mam nadzieję, że szukanie ich będzie równie przyjemne.
Nie może być zbyt łatwo...

Życzę dobrej zabawy i owocnych poszukiwań!
Astarael

P.S. I jeszcze jedno - proszę o linki do POSTÓW, które cytujecie... Zaoszczędzicie mi czasu, jeśli znajdziecie odnośnik, którego nie mam na swojej liście ;) A jeśli będzie trafny, szkoda zmarnować szansę na punkt!
A.

Ostatnio edytowano Wt, 13 sty 2009, 01:44 przez Astarael, łącznie edytowano 4 razy

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 9 sty 2008, 23:57 
Mistrz Gry

Witam,

Niestety, okazało się, że lenistwo i niska samoocena powstrzymały Was przed podjęciem próby zgarnięcia nagrody. W efekcie – obiecaną nagrodę niespodziankę oraz 300 PD ( powiększam pulę ze względu na samotność zwycięzcy na podium ) otrzymuje jedyna osoba, której się chciało, czyli Lalaith.
Serdeczne gratulacje dla naszej miejscowej zielarki!

A teraz lista Cieni, na które można było polować:

1. Gilbert Blythe, z książki „Ania z Zielonego Wzgórza” – w Thoris to nazwisko nosi sprzedawca artykułów szklanych na Rynku;

2. Hagar – mężczyzna, które niemal okradł nieszczęsny Nortan... - inspiracją dla mnie była postać z gry HEROES of Might and Magic...

3. ‘Primum non nocere’ – „Przede wszystkim nie szkodzić” - hipokratejska złota zasada medycyny... i thoryjskiego zielarza, Vardaliena.

4, 5 i 6. Orlandito Furioso, Maleficaro, Edward Nożoręki – nazwiska nekromantów przywołane przez Mentoria inspirowane były „Orlandem Szalonym” autorstwa Ludovica Ariosta, Malleus Maleficarum (Młot na czarownice), Edwardem Nożycorękim z filmu Tima Burtona.

7.„Przed jedną wszakże nie ujdzie on śmiercią,
Lecz na cierpienie znalazł leki.
Bystrości zręcznej kryjąc w sobie ogrom
Raz w zły raz w dobry wpada czyn
” – pieśń, która kołacze się po głowie Hakana to cytat z Pieśni I „Antygony” Sofoklesa.

8. „Fin Raziel – najjaśniejsza gwiazda o tej porze roku. Podobno kiedyś była królową – czarodziejką, władającą Księstwem Bavmordos” – na tę gwiazdę patrzy zasypiający Konrad van Nejke. A Fin Raziel to imię Królowej Wróżek pragnącej uchronić pełnprawną następczynię tronu przed złą Królową Bavmordą w filmie „Willow” R. Howarda.

9.” Śpiewajcież, o! Wybrani,
U żłobu, gdzie jest Bóg;
Mnie jeszcze ucho rani
Pogoni róg...

Śpiewajcież, w chór zebrani - -
Ja? – zmieszać mógłbym śpiew
Tryumfującej litanii:
Jam widział k r e w!...
” – to tekst z ”Czemu nie w chórze” C. K. Norwida.

10. Wężowe włosy to charakterystyczna cecha greckiej Gorgony Meduzy. Na Windsaw – miała je upiorna kusicielka, z którą spotkali się Matuzalem i Lord Tatoń.

11. Mieszko ( który zrezygnował z grania z nami ) szukał na targu Ergarra Goshievva, który „w naszym niewielkim miasteczku postanowił sobie zorganizować węzeł komunikacyjny. Dość nieoczekiwanie i absurdalnie, ale opłacalnie dla Thoris.” – to drobny odnośnik do ówczesnych wydarzeń z areny politycznej – p. posła Edgara Gosiewskiego i dworca kolejowego we Włoszczowie.

12. Mama Morgan – potężna właścicielka Baru „Pod Starym Kogutem” używa tego samego przydomku, co bohaterka broadwayowskiego musicalu „Chicago”.

13. Arthore Pan’Drakka – to kosmetycznie zmienione nazwisko Artura Pendragona – czyli legendarnego założyciela Camelotu i króla zasiadającego przy Okrągłym Stole.

14. Rhusvernix – tajemnicza roślina, przed którą Mirandor uchronił nic nie podejrzewającego Konrada, to Rhus vernix czyli trujący sumak; popularnie nazywany trującym bluszczem.

15. Na jednym z nagrobków w Tutra Sa’Orind znajduje się nazwisko Frank Cotton – nazwisko głównego bohatera filmy „Hellraiser” C. Barkera.

16. W rozmowie z Codą, karczmarz myli nazwisko boga, którego czci przybysz, nazywając go Otello – imieniem tytułowego bohatera sztuki Szekspira.

17. Lekarz, którego staraniem Nortan powrócił do zdrowia w zdumiewająco szybkim czasie, nosi nazwisko Tregarth – jak Simon, bohater powieści Andre Norton „Świat czarownic”.

18. „Czarny obelisk” – tytuł wątku, w którym mieliśmy okazję poznać Hakana, zapożyczony został przeze mnie od E. M. Remarqua, który tak właśnie zatytułował jedną ze swych najsłynniejszych powieści.

19. Ostatni dosłowny cytat był wariantem hardcore’owym... W pierwszy post nowego rozdziału sagi Nortana wplątane są słowa: „rozpływały się złote, migające pręgi” , będące pożyczką z „Pana Tadeusza”...

20. „Okazja czyni złodzieja” – trawestacja tego porzekadła pojawiła się w „Polowaniu”. Co prawda nie planowałem, by był to jeden z Cieni, ale włączyłem go do listy – dzięki temu liczy ona dwadzieścia pozycji – dla równego rachunku ;)

Zdaje mi się, że choć kilka z moich pułapek było dość trudnych, to większość nietrudno było wyłapać – część nawet poprzez ‘wklepanie’ ich w Google...
Mam nadzieję, że Lalaith dobrze bawiła się na grudniowym Polowaniu. Szkoda, że sama...

Raz jeszcze serdecznie gratuluję.
Pozdrawiam
A.

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 10 sty 2008, 10:53 
Krzykaczka

Maestro, choć niezmiernie mi przykro, że Twoje starania by uprzyjemnić nam czas nie znalazły odzewu, to cieszę się niezmiernie z nagrody :)

I przyznam,że zabawa pozwoliła mi poznać całe forum, każdy wątek wniósł jakąś naukę o grze, dla mnie, a mam nadzieję, że i dla innych. Przy okazji wiem teraz co się u kogo dzieje, postaci stały się bliższe...

Było warto, głównie dla świetnej zabawy :)

Dziewczyna o delikatnej urodzie; długie rzęsy, bursztynowo zielone oczy. Usta w kolorze płatków maków. Krótko ścięte kręcone włosy w kolorze kasztanowo rudym nadają jej nieco zawadiacki wygląd. 160cm wzrostu i 55kg.

Tytuł:
PostNapisane: So, 12 sty 2008, 17:05 
Ambasador Krasnoludów

Ja w końcu nie skończyłem poszukiwań, ale o dziwo zdaje mi sie, że widziałem parę nie wymienionych motywów. A konkretnie:

-http://www.windsaw.yoyo.pl/viewtopic.php?t=203&start=120#5469
Mr. Bythe to też postać z New Yorkera. Nie wspominając, że taki obraz miasta jak tutaj jest niemal żywcem ze „Sklepów Cynamonowych”.
-http://www.windsaw.yoyo.pl/viewtopic.php?t=231#5394
Macki z wody? Scena jak z Władcy Pierścieni. Nie wspominając, że coś takiego jak „Potwór z bagien” też było. W Ameryce nawet uważane za kultowe.
-http://www.windsaw.yoyo.pl/viewtopic.php?t=233#5391
No takich scen było od groma. Że wspomnę tylko Draculę. Albo przy zamykaniu drzwi liczne westerny.
-http://www.windsaw.yoyo.pl/viewtopic.php?t=184&start=30#5389
Rozstępujące sie wody były już w jednym Bestselerze zatytułowanym „Biblia”.

Za dobrze utrzyman¹, rudaw¹ brod¹ kryje siê szeroka twarz. G³êboko osadzone, niewielkie, ciemne oczy spogl¹daj¹ na œwiat nieruchomo. Jest wysoki jak na swój gatunek i postawny. Nosi siê prosto i biednie. Przy pasie przytroczony ma krótki miecz, a na plecach dwurêczny topór.
Wymiary: 156cm i 84kg

Tytuł:
PostNapisane: So, 12 sty 2008, 23:39 
Mistrz Gry

Witam,

Cytuj:
Mr. Bythe to też postać z New Yorkera.
- ale trudno, żebym cytował coś, czego nie znam ;)
Cytuj:
taki obraz miasta jak tutaj jest niemal żywcem ze „Sklepów Cynamonowych”
- piękne porównanie, dziękuję serdecznie :)

Cytuj:
Macki z wody? Scena jak z Władcy Pierścieni.
- oj, zbyt wiele stworów literackich i filmowych ma macki, żeby 'Władcę' uznać tutaj za źródło. Myślę, że prędzej doszukiwałbym się tutaj Howarda niż Tolkiena ;)

Cytuj:
No takich scen było od groma.
- bo chłop prosty obcego się boi. A jak jeszcze wystrojony jak cudak jakowyś, to lepiej się bez wideł nie zbliżać ;)

Cytuj:
Rozstępujące sie wody były już w jednym Bestselerze zatytułowanym „Biblia”.
- ale tam rozstępowało się Morze Czerwone, więc trudno to nazwać cytatem ;)

Podobne do Twoich porównania przysłała i nasza pracowita Zwycięzczyni...
To jednak nawiązania, które zależne są od interpretacji czytającego - nie od intencji piszącego . Im więcej znamy dzieł, tym więcej rzeczy ma na nas wpływ - jedne bardziej, inne mniej świadomie. A im więcej odnośników potraficie znaleźć w moim pisaniu - niezależnie od tego, czy je tam planowałem, czy nie - tym lepiej świadczy to o Was.

Pozdrawiam serdecznie
A.

P.S. Konkurs zakończony, więc temat zamykam. A.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 17 gru 2008, 11:28 
Mistrz Gry

Witam,

zgodnie z obietnicą, ogłaszam drugą edycję świątecznego konkursu Polowanie na Cienie.

W kilkunastu postach napisanych przeze mnie na przełomie minionego roku i prawdopodobnie w kilku kolejnych, które powstaną do Wigilii – czyli 24.12.2008, umieszczone zostały przeze mnie nawiązania, odnośniki i cytaty z... innych miejsc – filmów, książek, sztuk, telewizji.
Zadanie wszystkich chętnych do udziału polegać będzie na wytropieniu tych wtyczek i miejsc, z których pochodzą.
Listę proszę przysłać do mnie na PW.

Osoba, która odnajdzie najwięcej tropów otrzyma Nagrodę Specjalną - podobnie jak w ubiegłym roku będzie to naszykowany przeze mnie portret postaci - oraz 200PD dla rozwoju swojego bohatera.
Dwie kolejne osoby otrzymają po 100 PD.

Szukać możecie zacząć już – we wszystkich wątkach... Przysyłać rozwiązania – od 25.12. 2008 do 04.01.2009.
Rozstrzygnięcie konkursu zamieszczę najdalej 11.01.2008.

Mijający rok obfitował w najróżniejsze "przeszkadzajki", które nieco spowalniały rozwój akcji w wątkach i powodowały spore przerwy w płynnym toku rozgrywki. Tym samym - postów do przejrzenia będzie mniej niż poprzednio. Co oczywiście nie znaczy, że mniej będzie tropów do wyśledzenia...
Udział szczególnie polecam tym, którzy stawiają na Windsaw swoje pierwsze kroki - to dobry sposób na zapoznanie się z wątkami już rozwijającymi się, postaciami innych Graczy i - moim podejściem do RPG ;)

Mam cichą nadzieję, że w tym roku liczniejsza grupa zmierzy się z wyzwaniem i stawi czoła nieustępliwej uważności ubiegłorocznej triumfatorki...

Pozdrawiam i życzę owocnych łowów,
Astarael

P.S. Szczegółowe wytyczne znajdują się w pierwszym poście tego wątku ;) A.

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 8 sty 2009, 23:08 
Mistrz Gry

Witam,

Okazuje się, że historia naprawdę zatacza idealne okręgi i powtarza się z morderczą dokładnością...

Tym razem na wysokości zadania ponownie stanęła tylko jedna osoba, która zadała sobie trud przebrnięcia przez moje posty z całego roku i wyłapania wszelkich tropów, które w nich zamieściłem.
Jest na forum niedługo, ale już udowodnił, że angażuje się w Grę całym sercem, a teraz – że nawet pańszczyznę literacką odrobi, żeby mieć rozrywkę.

Serdeczne gratuacje, drogi Dekaresie!

No i oczywiście coś dla wszystkich leniwych, ale ciekawych – lista Cieni kryjących się w moich postach w tej edycji:

1.
Cytuj:
zasnęła jak księżniczka z bajki, a obeszło się bez zatrutego wrzeciona...

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=232#5591 - chodzi oczywiście o Śpiącą Królewnę z baśni Charlesa Perrault.

2.
Cytuj:
Nohorn był dobrym szermierzem, choć nieco zbyt bezwzględnym nauczycielem.

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=232#5597 - Nohorn to jeden z towarzyszy Renfri z opowiadania „Mniejsze zło” A. Sapkowskiego.

3.
Cytuj:
Jeżeli jutro ten świat ma się zwalić
I w proch się rozwiać w pierwotnym przestworzu,
Godny jest przecież, by go dzisiaj chwalić
I wielbić pieśnią za to, że przez chwilę
Istniał zmierzch, ranek i ziemia i morze...

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=2 ... t=120#5623 - to fragment ułożonej przez Berena Pieśni pożegnania – oczywiście z tolkienowskiego Silmarillionu.

4. http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=148&start=30#5624 - wyjąwszy ostatni wers, cały post – sen Mentoria - jest dosłownym cytatem z W poszukiwaniu nieznanego Kadath H.P. Lovecrafta.

5.
Cytuj:
gdzie zmarło życie wszelkie, a Śmierć żyje.

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=2 ... t=120#5661 - J. Milton: Raj utracony, Księga druga, w.761 – tłum. M. Słomczyńskiego.

6.
Cytuj:
– Musiałem gadowi zdać się na wolą,
Los mnie nie uraczył szczęśliwszą dolą. –
Ozwał się gad szpetny, pełznąc przez zioła:
- Tam iść musi każdy, gdzie los go woła.
Twój los na obłokach jest wypisany,
Przeznaczenie twoje nie zna odmiany. –

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=241#5696 - to fragment tradycyjnej pieśni skandynawskiej Smok, którą wyszperałem dla Nortana w zbiorze Pieśni ludowe w opracowaniu E. Porębowicza.

7.
Cytuj:
Me surren Tymm Orange.

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=2 ... t=150#5697
- począwszy od wyglądu, poprzez nazwisko, a skończywszy na sposobie w jaki zginął – mamy tu do czynienia z Panem Orange z „Wściekłych Psów” Quentina Tarantino. W rolę tą wcielił się fantastyczny Tim ( Tymm ]:-> ) Roth. Film polecam serdecznie. A dla unaocznienia postaci zerknijcie sobie TUTAJ oraz TUTAJ

8.
Cytuj:
Na horyzoncie topi się słońce w złocie czerwonym,
Z wschodu nadpływa siwa flotylla mgiełek wieczornych...

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=241#5741
Kolejne przytoczenie doskonałego tekstu literackiego. Tym razem tekst Jeremiego Przybory „Pejzaż bez Ciebie” – przeze mnie najbardziej ukochany w wykonaniu Hanny Banaszak.

9.
Cytuj:
Miasto Końca Podróży
– tytuł wątku Khalama to tłumaczenie nazwy Ryoko Owari Toshi – miasta, które w świecie Legendy Pięciu Kręgów leży na ziemiach Klanu Skorpiona i kuzi przyjezdnych tysiącem przyjemności.

10.
Cytuj:
Odkąd wyruszył w drogę, zastanawiał się, na czym polegać miała wspaniałość podróżowania, o której opowiadał mu „doktor” Seward

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=248#5840
John Seward to jeden z bohaterów klasycznej powieści Brama Stokera – „Drakula”.

11.
Cytuj:
Feliks wracał z przyjemnej partii pokera rozegranej w „Ikonie Civerba”

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=252#5954
Cóż... Diablo II to jedna z moich rozlicznych słabości :twisted: A Ikona Civerba to nazwa jednego z amuletów, które można znaleźć w trakcie rozgrywki.

12.
Cytuj:
„Wstęga traktu wiła się poprzez różnobarwny pejzaż – dla kogoś innego być może stanowiłaby żółtą drogę ku legendarnemu miastu”
- http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=231&start=60#6079 – oczywiste nawiązanie do trasy, którą w książce Franka Bauma pokonać musiała Dorotka, by dotrzeć do Szmaragdowego Grodu.

13.
Cytuj:
Czuł się jak mała Gerda z bajki

- chodzi, oczywiście, o „Królową Śniegu” H.C. Andersena.

14.
Cytuj:
krągła Rosmerta taszczyła wielki wiklinowy kosz z zakupami do swojej ciemnej jadłodajni
http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=252#6149
- Madame Rosmerta była właścicielką pubu „Trzy Miotły” w Hogsmeade, w cyklu o Harrym Potterze J.K. Rowling.

15.
Cytuj:
śmiała się jak ktoś, kto głęboko dumał nad Życiem i wreszcie zrozumiał żart
http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=252#6149
- podobnie jak Hilta Goatfounder z „Równoumagicznienia” Terry’ego Pratchetta.

16.
Cytuj:
De profundis clamavi ad te, Domine:
Domine, exaudi vocem meam:
Fiant aures tuae intendentes,
in vocem deprecationis meae.
Si iniquitates observaveris, Domine:
Domine, quis sustinebit?

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=2 ... t=210#6176
- recytowany przez Konrada tekst to fragment Psalmu 129 – “De profundis”. Oczywiście – po łacinie, ale zważywszy, że Konrad pochodzi z domu szlacheckiego, bardzo prawdopodobne jest, że – nie zając mowy klasycznej, potrafi wyrecytować napisane w niej modlitwy...

17.
Cytuj:
Jak ja leć wysoko do gwiazd,
Z ptakami fruń aż do chmur,
Niech cię wiatr uniesie jak liść,
Do miejsc, gdzie chcesz sobą być.

Lećmy tam, biegnij tam, choćby dziś,
Gdzie świat nie zna cierpienia ni łez,
Szczęście twe czeka tam,
Tam nie będziesz już sam,
Miejsce to przecież gdzieś jest...

http://www.windsaw.pl/viewtopic.php?t=254#6177
- piosenka z Lasu Elfów, którą śpiewa udręczonemu kuzynowi Selena to finałowa piosenka z uroczego filmu Disneya „Dzwoneczek”. Oryginalna pieśń skomponowana jest i napisana przez boską Loreenę McKennitt, ale to tekst polski jest adekwatny do sytuacji, w której znalazł się nasz wytatuowany wojownik.

Myślę, że ten przegląd ukazuje szerokie spektrum mojego szaleństwa ;)
Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze gorąco gratuluję, Dekaresowi.

A.

P.S. Skoro znów mamy samotnego bohatera na podium, znów podnoszę wysokość trofeum do 300 PD na rozwój bohatera. Plus – portret jak tylko znajdę czas ;) A.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 22 gru 2009, 23:31 
Mistrz Gry

Witam,

i ponownie - jak co roku, zapraszam was do zabawy w poszukiwanie zapożyczeń i odniesień w postach, które z taką przyjemnością dla was piszę!
W tym roku postów było sporo...
Cieni w nich - także więcej niż w latach poprzednich.

No i ponownie jest o co walczyć...
200 PD za zajęcie pierwszego miejsca,
150 PD - za miejsce drugie,
100 PD za miejsce trzecie.

Dla zwycięzcy także nagroda niespodzianka ;)

Rozwiązania proszę przysyłać do mnie na PW do 01.01.2010.
Rozstrzygnięcie konkursu zamieszczę najdalej 10.01.2010.

Pozdrawiam serdecznie
A.

Strona 1 z 1 [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1