Jak pisać poprawnie?

Moderator: Strażnicy

Post Reply
User avatar
Lalaith
Krzykaczka
Posts: 176
Joined: Sat, 26 May 2007, 20:19
Location: z Dalekiej Drogi
Contact:

Jak pisać poprawnie?

Post by Lalaith » Mon, 30 Jul 2007, 11:42

Jak pisać poprawnie?

Pisząc poprawnie, zarówno gramatycznie, jak i stylistycznie pokazujesz swoją klasę. Drobna rzecz, a cieszy. Warto jest pokazać się z dobrej strony!

1.Ortografia - to nie jest trudne!

Aż oczy bolą, gdy widzimy błędy w tak prostych i tak często używanych wyrazach jak „mugł” , „ktury” , „karzdy” , „rzaden” . Wiele osób razi taka ignorancja, zresztą słusznie i potrafią wyrobić sobie negatywne zdanie o autorze jeszcze zanim naprawdę przeczytają wasz post. Dysleksja i dysgrafia są obecnie szeroko omawianymi „chorobami” ale nie warto się nimi wykręcać, w czasach internetu naprawdę można pisać poprawnie bez większego wysiłku. Do tego służą darmowe słowniki w przeglądarkach. Poza tym dla dobrze napisanego postu chyba warto troszkę popracować nad sobą ;)

2.Interpunkcja - żeby można nas było zrozumieć.

Mówiąc coś, musisz zrobić sobie co jakiś czas przerwę na zaczerpnięcie powietrza, inaczej się udusisz. Jeśli chcesz podkreślić zdanie, to mówisz głośniej, jeśli chcesz zadać pytanie - odpowiednio je intonujesz. W tekście pisanym funkcję taką spełniają znaki interpunkcyjne. Kropki, przecinki, średniki, wykrzykniki, nawiasy itp. znaki są po to, żeby odpowiednio oznaczyć dany tekst, podzielić go na logiczne części. Dzięki temu części tekstu nie zlewają się ze sobą i nie męczymy się podczas czytania. Znaki przestankowe w zapisie graficznym pełnią też funkcję wyrażania uczuć- zastępują nam uniesienia brwi, smutne spojrzenia i podniesiony ton. Pogrubienie może oznaczać powątpiewanie czy ironię, znaki zapytania i wielokropki dają możliwość wyrażenia odczuć. Dlatego warto stosować je w sposób przemyślany i jasny dla wszystkich czytających, jako że w wątkach przygodowych nie używamy emotikonów.

3.NIE KRZYCZ!!!

Nikt nie lubi, gdy się na niego krzyczy. A w netykiecie tak się ogólnie przyjęło, że pisanie zdań WIELKIMI LITERAMI oznacza krzyk. Miliony wykrzykników po każdym zdaniu wyglądają bardzo nieładnie i niczemu nie służą. Oduczmy się więc wciskania CAPS LOCK-a bez potrzeby i przesadzania z wykrzyknikami. Oczywiście czasem musimy sobie pokrzyczeć, wtedy użycie wielkich liter jest zrozumiałe i akceptowane przez innych. Ale warto z tym uważać.

4.Ni3 PisHmY ff TeN SpoS00b, Koffam, loff U

Teksty pisane w ten popularny sposób wcale nie są ładniejsze. Takie „upiększacze” w postaci wielkich i małych literek, fonetycznego zapisu czy stosowania cyfr zamiast liter tylko utrudniają czytanie tekstu. Tylko zobaczcie, jak to wygląda, np. na różnych blogach. Pseudo- zapożyczenia i nibyangielszczyzna są nie tylko niepoprawne, ale i utrudniają innym zrozumienie tekstu.

5.Czym sprawdzać?

Jeśli faktycznie mamy wielkie problemy z pisownią, dysleksję, dysgrafię, czy cokolwiek podobnego to pamiętajmy, że posiadając dostęp do komputera i Internetu, otrzymujemy do ręki mnóstwo gotowych do użycia źródeł pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, jak się pisze dany wyraz, to możesz to sprawdzić w programach typu Microsoft Word lub OpenOffice Writer, w którymś z wielu darmowych słowników on-line np. Gnu, za pomocą odpowiednich wtyczek do Twojej przeglądarki czy używając choćby... Google! Doskonałą pomocą tego typu jest też Mozilla Firefox, w której funkcję sprawdzania pisowni mamy w standardzie.
Niektóre rzeczy przejdą niezauważone, pomimo, że są błędne - komputer nie posiada własnej inteligencji i nie odróżnia, czy w kontekście chodziło nam o akwen wodny (morze) czy o wyrażenie wątpliwości (może)... dlatego nie należy polegać JEDYNIE na korektach komputerowych. Zawsze warto dla pewności jeszcze zapytać albo posłużyć się słownikiem.

6.Słowniki on-line

Wystarczy chwilkę poszukać w Internecie, aby znaleźć darmowe słowniki ortograficzne. Nie trzeba już przekopywać się przez kilkusetstronicowe tomiszcza - wystarczy kliknąć w link w ulubionych, wpisać wyraz i w ciągu sekundy macie sprawdzone słówko! Użytkownicy Mozilli mają taka funkcję już zainstalowaną, całej reszcie polecam zainstalowanie słownika Gnu ( mamy dostępnych kilkadziesiąt języków oprócz polskiego! )

[ Komentarz dodany przez: Astarael: 2007-07-30, 12:55 ]
Bardzo dziękuję za rzetelnie wykonane zadanie, Lalaith. Moi mili - mam nadzieję, że wskazówki naszej literatki ]:-> będą Wam pomocne.
A.
Być beznadziejnie niepewnym i szaleńcem nadziei
~~~~~~~~~~~~
Dziewczyna o delikatnej urodzie; długie rzęsy, bursztynowo zielone oczy. Usta w kolorze płatków maków. Krótko ścięte kręcone włosy w kolorze kasztanowo rudym nadają jej nieco zawadiacki wygląd. 160cm wzrostu i 55kg.

User avatar
Nortan
Posts: 96
Joined: Sun, 13 May 2007, 15:12
Contact:

Post by Nortan » Mon, 30 Jul 2007, 21:34

Ja chciałbym dodać tylko jedną - pomocną, rzecz. A mianowicie takie cudo co się zwie Infobot. Jest to bot na komunikatorze "Gadu-Gadu". Ma w sobie wiele słowników i nie tylko. Wiele przydatnych bardziej, lub mniej rzeczy.

Jego numer to: 3217426

Łatwo się w tym połapać, a tu dodam instrukcję:

Słowniki językowe:
ap słowo, pa słowo - słowniki angielsko-polski i polsko-angielski
np słowo, pn słowo - słowniki niemiecko-polski i polsko-niemiecki
fp słowo, pf słowo - słowniki francusko-polski i polsko-francuski
wp słowo, pw słowo - słowniki włosko-polski i polsko-włoski
hp słowo, ph słowo - słowniki hiszpańsko-polski i polsko-hiszpański
Słowniki języka polskiego i encyklopedie:
ort słowo - słownik ortograficzny
sjp słowo - słownik języka polskiego
swb słowo - słownik wyrazów bliskoznacznych
swo słowo - słownik wyrazów obcych
wiki hasło - Wikipedia

Jeśli chcesz się upewnić jak korzystać z danej funkcji, napisz: pomoc funkcja np. pomoc zapisz
MÂłody mĂŞÂżczyzna z naturalnie delikatnÂą cerÂą oraz czarnymi, dÂługimi wÂłosami i piwnymi oczami. Z sympatycznym wyrazem twarzy i o przyjacielskim uÂśmiechu. WzroÂście 170cm i wadze okoÂło 70kg. Odziany w dobrej jakoÂści ubranie.

User avatar
RevaN
Posts: 70
Joined: Wed, 14 Mar 2007, 22:47
Location: Rattenburg
Contact:

Post by RevaN » Thu, 2 Aug 2007, 10:47

LaLaIth, Nh0 C0 TyY Ni3 P0VVi3sH????!!!!????!!!! Pź3ći3sZ kAżDy 0 ThYm Whl3!!!!!!

A tak na poważnie, napisanie tego textu zajęło mi 30 minut xD Bardzo dobrze, że ktoś napisał tutorial dla tych, co nie chodzili do szkoły, a ich umiejętności czytania i pisania zostały tak gdzieś w drugiej kl. podstawówki.
Pzdr.
[color=green]¯ó³ty[/color] [color=blue]czerwony[/color] [color=white]czarny[/color]

User avatar
Lalaith
Krzykaczka
Posts: 176
Joined: Sat, 26 May 2007, 20:19
Location: z Dalekiej Drogi
Contact:

Post by Lalaith » Sun, 5 Aug 2007, 20:32

RevaN, jak czytam inne wątki na Windsaw, to widzę, że nawet ci, co już dawno skończyli podstawówkę, robią takie błędy, że aż mnie skręca... W postach aż czerwono od poprawek. Czytanie ze zrozumieniem leży i kwiczy...

Btw- w Polsce jest obowiązek szkolny :D więc nie ma tu takich, co nie chodzili... :P

A pościk napisałam na prośbę Maestro.
Last edited by Lalaith on Mon, 6 Aug 2007, 17:20, edited 1 time in total.
Być beznadziejnie niepewnym i szaleńcem nadziei
~~~~~~~~~~~~
Dziewczyna o delikatnej urodzie; długie rzęsy, bursztynowo zielone oczy. Usta w kolorze płatków maków. Krótko ścięte kręcone włosy w kolorze kasztanowo rudym nadają jej nieco zawadiacki wygląd. 160cm wzrostu i 55kg.

User avatar
Matuzalem
Strażnik
Posts: 144
Joined: Sun, 18 Mar 2007, 17:18
Location: Theyuran
Contact:

Post by Matuzalem » Tue, 7 Aug 2007, 21:34

Ostatnio przeżywamy nadmiar pewnego problemu na Windsaw :) Przynajmniej ja to już zdążyłem zauważyć, bo nie raz i nie dwa poprawiałem ten błąd:

Otóż język polski nie został wyposażony w takie słownictwo, jak np:
"Aaaaa!"
"Taaaa..."
"Baaaardzo"
"Prooooszę"

To są najnowsze przykłady, ale generalnie zależy mi na spostrzeżeniu, że takie słownictwo jest również podkreślane przez komputerowe korektory,więc wnioski nasuwają się same.

I serdecznie nalegam na zwracanie uwagi na wszelkie końcówki oraz literówki. Rozumiem, że się zdarzają, ale warto by było przeczytać dokładnie swój post.

Jeszcze jedna prośba: Poprawianie Waszej ortografii odbywa się nie tylko na forum "Windsaw", ale również na forum "Inne". Czas na Waszą korektę jest identyczny zarówno w grze, jak i w Offtopie, dlatego proszę o sprawdzanie ich poprawności.

Dziękuję :)

User avatar
Lalaith
Krzykaczka
Posts: 176
Joined: Sat, 26 May 2007, 20:19
Location: z Dalekiej Drogi
Contact:

Re: Jak pisać poprawnie?

Post by Lalaith » Wed, 17 Nov 2010, 13:27

A ja chciałam przypomnieć, że Opera również zadbała o swoich użytkowników i zapewniła nam dostępną w standardzie, bez potrzeby ściągania, wtyczkę ze słownikami. Nie tylko słownikiem PL... sa tez inne, jednak na tym szczególnie nam tutaj zależy :-)
Kto nie ma - niech aktualizuje Operę!
Być beznadziejnie niepewnym i szaleńcem nadziei
~~~~~~~~~~~~
Dziewczyna o delikatnej urodzie; długie rzęsy, bursztynowo zielone oczy. Usta w kolorze płatków maków. Krótko ścięte kręcone włosy w kolorze kasztanowo rudym nadają jej nieco zawadiacki wygląd. 160cm wzrostu i 55kg.

Return to “Warsztaty pisania”